90 (212) 210 10 10

Turist Rehberliği

Bölüm Hakkında

Ülkemiz, hem iklim koşulları göz önünde bulundurulduğunda hem de tarihi ve kültürel zenginlikleri değerlendirildiğinde turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin ülke ekonomisi açısından yaratacağı katma değer yüksek olduğundan ülkemizde de son dönemde yapılan yatırımların arttığı göz ile görülür bir gerçektir. Turizm katma değerini etkileyen unsurlardan biri de kalifiye turizm personelinin yetiştirilmesi ve sektörde profesyonel ve donanımlı personel çalıştırılarak turist memnuniyetinin arttırılmasıdır. Bölümün temel amacı yabancı dil bilen, kalifiye, bilgi ve beceri sahibi, gelen turisti doğru yönlendirecek ve turistin tercih ettiği dilde ona kılavuzluk edecek, doğal, tarihi ve kültürel miras hakkında doğru bilgiyi aktaracak donanımlı personeli yetiştirmektir.

 

Çalışma Alanları

Turist Rehberliği Programından mezun olan öğrencilerimiz, ülkemizde rehberlik yapabilmek için, mevzuatta belirtilen TUREB bölge gezilerini ve dil şartlarını tamamlayarak, ruhsatlı turist rehberi olmak üzere başvurularını yapmalıdır. Mezunlar, ruhsat işlemlerini tamamlamasalar dahi; turizm sektöründe operasyon düzenleyebilecek, tur liderliği yapacak, otellerde çeşitli pozisyonlarda çalışabilecek bilgi ve donanıma sahip olmaktadır. Bunların yanı sıra öğrencilerimiz mezun olduklarında seyahat acentalarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kurumlarda, organizasyon ve reklam firmalarında, İl Turizm Müdürlüklerinde ve belediyelerin turist bürolarında çalışma imkanlarına sahip olabilmektedir.

 

Dersler Hakkında

Turist Rehberliği programı müfredatı, programı bitirenlerin çalışma hayatlarına başladıklarında kullanabilecekleri bilgilerin yer aldığı derslerle oluşturulmuştur. Arkeoloji ve Sanat Tarihi Terminolojisi, Temel Rehberlik İlkeleri, Mesleki Yabancı Dil I, Orta Asya Türk ve Anadolu Kültürü, Dünya Medeniyetler Tarihi,  Antik Yerleşimler I, Anadolu Medeniyetleri, Dinler Tarihi, Selçuklu ve Osmanlı Sanatı, İkonografi, Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü, Antik Yerleşimler II ve Turizm Mevzuatı programın önemli dersleridir.

 

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi içerikleri için tıklayınız.

Turist Rehberliği BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Turist Rehberliği BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı