90 (212) 210 10 10

Makine

Bölüm Hakkında

Makine Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Makine Teknikeri” unvanı almaktadır. Makine sektörü ülkemizde istikrarlı olarak büyümektedir. Bununla birlikte yarattığı katma değer, ulusal ve uluslararası geniş bir sanayi ağı oluşturması, dışa bağımlılığı azaltıcı ve teknoloji üretimini arttırmasıyla lokomotif bir sektördür. Bu programda mekanik ve kontrol sistemleri, tasarım, bakım ve onarım gibi çeşitli alanlarda yeteneklere sahip olabilecek teknik elemanların yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Verilen teorik ve pratik uygulamaların yanında endüstride yapılacak stajlarla öğrencilerimizin işe başlamadan deneyim kazanmalarına olanak sağlanması amaçlanmıştır.

 

Çalışma Alanları

Makine programı mezunları fabrikaların ve işletmelerin tasarım, imalat, CNC ve takım tezgâhları, makine ve metal sanayi, otomotiv sektörü, kaynakçılık, robotik sistemler, iş makineleri ve beyaz eşya gibi geniş bir yelpazede iş bulabilme olanağına sahiptirler. Dikey Geçiş Sınavı ile Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gemi Makineleri gibi birçok bölümlere kayıt hakkı bulunmaktadır.

 

Dersler Hakkında

Makine programında öğrencilere endüstride ve diğer çalışma alanlarının her kademesinde ihtiyaç duyacakları Teknik Resim, Malzeme Teknolojisi, Temel İmalat İşlemleri, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, İmalat İşlemleri, Termodinamik, Makine Ekipmanları, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, CNC Torna Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Üretim, Hidrolik ve Pnomatik gibi dersler verilmektedir.

 

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi içerikleri için tıklayınız.

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi (İÖ) içerikleri için tıklayınız.

Makine BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Makine BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı