Meslek Yüksekokulu

myo.nisantasi.edu.tr

Makine

Makine Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Makine Teknikeri” unvanı almaktadır. Makine sektörü ülkemizde istikrarlı olarak büyümektedir. Bununla birlikte yarattığı katma değer, ulusal ve uluslararası geniş bir sanayi ağı oluşturması, dışa bağımlılığı azaltıcı ve teknoloji üretimini arttırmasıyla lokomotif bir sektördür. Bu programda mekanik ve kontrol sistemleri, tasarım, bakım ve onarım gibi çeşitli alanlarda yeteneklere sahip olabilecek teknik elemanların yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Verilen teorik ve pratik uygulamaların yanında endüstride yapılacak stajlarla öğrencilerimizin işe başlamadan deneyim kazanmalarına olanak sağlanması amaçlanmıştır.
Makine programı mezunları fabrikaların ve işletmelerin tasarım, imalat, CNC ve takım tezgâhları, makine ve metal sanayi, otomotiv sektörü, kaynakçılık, robotik sistemler, iş makineleri ve beyaz eşya gibi geniş bir yelpazede iş bulabilme olanağına sahiptirler. Dikey Geçiş Sınavı ile Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gemi Makineleri gibi birçok bölümlere kayıt hakkı bulunmaktadır.
Makine programında öğrencilere endüstride ve diğer çalışma alanlarının her kademesinde ihtiyaç duyacakları Teknik Resim, Malzeme Teknolojisi, Temel İmalat İşlemleri, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, İmalat İşlemleri, Termodinamik, Makine Ekipmanları, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, CNC Torna Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Üretim, Hidrolik ve Pnomatik gibi dersler verilmektedir.
Makine programı 4 yarıyıllık ders programı için TIKLAYINIZ.
Bologna Bilgi Paketi için TIKLAYINIZ.